A fogászat számos területén ma már gyakorlatilag elengedhetetlen eszközök a különböző röntgenfelvételek. A legtöbb esetben már a pontos kezelési terv felállításához, illetve a kezelés utáni kontrollhoz is szükségesek ezek a felvételek. Szerencsére a tudománynak és a technológia folyamatos fejlődésének köszönhetően ma már a legmodernebb berendezések állnak rendelkezésünkre.
A fogászati szűrővizsgálatokra általános ajánlás szerint hat havonta érdemes sort keríteni. Ennek az az oka, hogy a rendszeres látogatás lehetővé teszi a problémák korai észlelését, ezzel megkönnyítve a szájüregi egészség fenntartását. A fogászati röntgen a fogszűrés egyik legfontosabb része.
A konzultáció, illetve a góckutatás során a fogorvos sok esetben panoráma vagy CT röntgen elkészítését javasolja, hogy megbizonyosodjon a fogak egészségéről és az íny szabad szemmel nem látható állapotáról. Ennek elkészülte után felállítható a pontos diagnózis és előzetes egyeztetés után megkezdhető a megfelelő helyreállító kezelés.
Alapvetően két fő röntgen típus létezik, az intraorális, azaz szájon belüli és az extraorális vagyis a szájon kívüli.
Az intraorális képalkotás során a fog gyökerének csúcsáról készülnek a felvételek. Ezt azt jelenti, hogy ebben az esetben a fogíny egy kisebb része jelenik meg, vagyis egy-két fog körvonalait, helyzetét, kiterjedését mutatja meg közelebbről.
Ezzel szemben az extraorális módszer valójában megegyezik a panoráma röntgenfelvétel készítéssel. Ennek segítségével az egész fogsornak, a fogak tartószerkezetének és a csontoknak a vizsgálata is teret kap. Segítségével diagnosztizálhatók a csont és az íny betegségei, az esetleges törések, sérülések, ínysorvadások és az orr-, és arcüreg állapota is.
A CB-CT valójában egy háromdimenziós digitális röntgen leképezési módszer. Ezt alsó-felső állcsont és a fogak vizsgálatára fejlesztettek ki. Egy új típusú CT eljárás tette mindennapi használatra alkalmassá ezt a háromdimenziós képalkotást. Hatalmas előnye, hogy ez a módszer a sugárkúp alakú röntgensugár révén a hagyományos CT berendezésekhez képest századára csökkentette a szükséges sugárdózist.
A felvételkészítés során egy készülék rengeteg képet készít majd ebből egy nagy teljesítményű képfeldolgozó számítógép állítja össze a háromdimenziós képet. A felvételkészítés mindössze 8 másodpercet vesz igénybe és az ezzel járó sugárdózis minimális. A 3D CT segítségével pontosan tervezhetők az implantációk és a különböző sebészeti beavatkozások.