Egy hiányzó fog nemcsak esztétikai szempontból okozhat kellemetlenséget, hanem a szájüregi egyensúly felborulása miatt sem szerencsés. Hiányzó fog esetén a szomszédos fogak is elmozdulhatnak, túlterhelődhetnek és emiatt idővel a többi fog rágóereje is csökkenhet.
Éppen ezért amennyiben valamilyen oknál fogva foghiány keletkezik, minél előbb érdemes felkeresni a fogorvosi rendelőt és elgondolkozni a fogpótlási lehetőségeken.
Szóló foghiány esetén egy fog hiányzik valamelyik területről, ám a szomszédos fogak jelen vannak. Ilyenkor több lehetőség is rendelkezésre áll. Amennyiben az érintett terület alkalmas a beültetésre, akkor választható megoldásként a fogászati implantátum. Ezzel az eljárással viszonylag rövid idő alatt pótolható a hiányzó fog.
Amennyiben a fogászati implantációra valami miatt nincs lehetőség, megoldásként felmerülhet a foghíd készítése. A fogászati híd anyaga lehet fémkerámia vagy fémmentes is.
Több fog együttes hiányáról akkor beszélhetünk, amikor egymás mellett lévő fogak hiányoznak. Ebben az esetben, ha a terület alkalmas a beültetésre, akkor érdemes a fogbeültetést választani. Amennyiben nem megfelelő a csont mennyisége, beavatkozás előtt szükség lehet csontpótlásra is. A beültetendő műgyökerek száma egyénileg változó, attól függően, hogy mekkora a foghiány. Amennyiben a beültetés nem javasolt vagy kivitelezhető, és a terület megfelelő, másik megoldásként szóba jöhet a hídpótlás is.
Teljes foghiányról abban az esetben lehet szó, amikor egy vagy két állcsonton nincs egyetlen fog sem.
Ha a terület alkalmas a beültetésre, az implantáció javasolt. A fogbeültetéssel rövid idő alatt pótolhatóak a hiányzó fogak. Egy másik megoldás lehet a kivehető protézis. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy viszonylag gyorsan kivitelezhető, ám azt is érdemes tudni, hogy ennek stabilitása elmarad az implantációs pótlásokétól.