A klímaváltozás és a környezetvédelem egyre több területen kap kiemelkedő figyelmet. Nincs ez másként a fogászati szférában sem, ahol egyre több praxis igyekszik zöldebbé válni. Ám nemcsak a rendelők tehetnek a fenntarthatóságért, hanem a páciensek is. Elsőre talán furcsának tűnhet, hogyan is tudnának a páciensek tenni a környezet védelméért és a fenntarthatóság növeléséért, azonban, ha egy kicsit mélyebben elmerülve a témában hamar rájöhetünk, hogy a hétköznapok során számtalan apró lépés beiktatása mind ezt segíti elő.
Egyfelől a fogászati rendelők sok mindent tehetnek a pazarlás csökkentésért és a fenntarthatóság növekedéséért. Ugyanakkor a páciensek is éppannyira fontos részei ennek a folyamatnak. A hétköznapi tevékenység és szokások kis lépései éppannyira fontosak és nagymértékben hozzájárulnak a káros környezeti hatások csökkentéséhez.
A fogászati rendelők egyszerűen a működésükből adódóan termelnek bizonyos mennyiségű szemetet, elsősorban a páciensek biztonsága és a megfelelő higiénia érdekében. Ezt azonban lehet ellensúlyozni, és olyan lépéseket tenni, amelyek a környezet védelmét segítik elő. Többek között a keleskető szemét szelektíven gyűjtése, rendelőben lévő izzók LED típusúra való cserélése és a különböző modern fogászati szoftverek alkalmazása. Ez utóbbi segítésével nincs szükség folyamatos papírok nyomtatására, hanem gyors és környezetbarát megoldást kínál a mindennapok során.
Talán nem is gondolnánk, de a megelőzés és a megfelelő szájhigiénia megőrzése is egy fontos lépés. Hiszen, ha mindent megteszünk azért, hogy egészségesek legyenek a fogaink, akkor ritkábban kell felkeresnünk a fogászati rendelőt, ezzel együtt pedig lecsökken a szükséges a klinikai beavatkozások mennyisége és azzal járó környezeti terhelés is.
A mindennapi fogápolás során is egyre több környezetbarát lehetőség áll rendelkezésre. Tudatos fogyasztóként választhatunk lebomló vagy újrahasznosított műanyagból készült fogkefét. Az elektromos és néhány manuális termék esetében pedig csupán a fogkefe fejét kell cserélni, az egész készüléket nem. A fogkefén túl fogkrémek között is igen nagy a választék, egyre több környezetbarát, természetes anyagokból készült termék megtalálható a boltok polcain.
Ahogy a fogászatban, úgy a környezetvédelemben is a megelőzésen van a hangsúly. Jóval könnyebb elejébe menni a problémának és néhány egyszerű, alapvető változást bevezetni az életben, amelyekkel csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat. Tudatos személyként válasszunk olyan fogászati rendelőt, ahol odafigyelnek a környezetvédelemre!