A foghúzás senki által nem kedvelt, ugyanakkor időnként mégis szükséges beavatkozás. Számos ok húzódhat a háttérben, amiért a végén a fog eltávolítására kerül sor. Hogyan zajlik pontosan egy foghúzás? Mire érdemes odafigyelni beavatkozás előtt, és mi az, amit utána mindenképpen kerülni kell? Lássuk a legfontosabb tudnivalókat a fogeltávolítás folyamatáról.
Számos különböző oka lehet annak, hogy miért kerül végül foghúzásra sor. A fogeltávolításra akkor van szükség, amikor a fog már semmilyen módszerrel nem menthető meg. Így tehát a fogfájás még egyáltalán nem egyenlő azzal, hogy a fogat ki kell húzni, ha van más megoldás annak megszüntetésére. Fogeltávolításra sor kerülhet például nagymértékű fogszuvasodás vagy fog körüli szövetek súlyos gyulladása esetén. Gyakori beavatkozásnak számít a bölcsességfogak eltávolítása. Ennek oka lehet többek között gyulladás okozta fájdalom, de lehet cél akár a fogak torlódásának megszűntetése is.
Foghúzás során a legtöbb esetben érzéstelenítést szoktak alkalmazni, hogy a páciens a folyamat közben semmiképpen ne érezzen semmilyen fájdalmat. A fogak eltávolítása általában egyszerűen és gyorsan lezajlik. A fogorvos egy fogászati fogó segítségével kihúzza a fogat, majd megtisztítja annak helyét. Ezután, ha szükség van rá, akkor összevarrja a sebet.
Bölcsességfog esetén ez a folyamat bonyolultabb és időigényesebb lehet. Ez nagymértékben függ attól, hogy milyen pozícióban helyezkedik el a kihúzandó fog.
A foghúzás előtt 24 órával már nem ajánlott alkoholt fogyasztani. A beavatkozás előtt mindenképpen érdemes könnyű, ám tápláló ételt fogyasztani. A foghúzást követően 2-4 órán keresztül egyáltalán nem tanácsos enni, egészen addig, amíg tart az érzéstelenítő hatása. A fogeltávolítást követően a sebet kímélni kell és néhány napig mindenképpen érdemes egyszerű, könnyen fogyasztható ételeket választani.
Amennyiben a beavatkozást követően fájdalom vagy szokatlan rendellenesség tapasztalható, azonnal fel kell keresni a kezelőorvost!