Éjszakai fogcsikorgatásnak nevezzük, amikor alvás közben, öntudatlan állapotban alsó és felső fogsort erőteljesen egymáshoz szorítjuk és így mozgatjuk. A csikorgatás sok esetben jellegzetes hanggal is együtt jár, így előfordul, hogy a párunk vagy háztartásunk érzékeli a problémát. Nem kell megijedni, a fogcsikorgatás nem egyedi eset, ugyanis a lakosság körülbelül 5-15%-át érinti.
Az éjszaka történő fogcsikorgatás nemcsak azért jelenthet gondot, mert rontja az alvás minőégét. Még abban az esetben is, ha a csikorgatás közben nem is ébrednek fel, sokan számolnak be reggel fejfájásról és lezsibbadt arcról.
Az éjszakai fogcsikorgatás veszélye, hogy a nagyon erős szorító hatások által túlterheljük a fogakat, amelyek emiatt elkezdenek kopni. Ha a probléma fennáll, rövid időn belül olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a fogak szélén lévő csücskök eltűnése vagy a fognyaknál bizonyos mértékű hiányok keletkezése. A fogcsikorgatás hatására a fogak gyakran érzékennyé válnak, a tömések és fogpótlások pedig eltörhetnek.
Ahogy fentebb olvashattuk is, a fogcsikorgatás sokakat érintő probléma, amellyel mindenképpen érdemes foglalkozni. Ha ez bennünket is hosszútávon érint, az elsődleges megoldása az éjszakai fogvédő viselése. Mivel a fogcsikorgatás komoly teret jelenthet a fogakra, ezért, ha felismertük a problémát, érdemes minél hamarabb beszerezni a fogvédőt. Ilyen esetben fontos szem előtt tartani, hogy megbíztató, jó minőségű terméket válasszunk.
A fogvédő választásnál két fő lehetőség van: