Fogszabályzó viselése nemcsak esztétikai esetekben javasolt. A szabálytan fogazat hosszútávon torlódással, fogak közötti rések keletkezésével és a fogak bedőlésével jár. A rendezetlen fogsor kellemetlenné teheti a beszédet, étkezés közben pedig fájdalom is társulhat hozzá. Mivel a fogak sokszor egymásra dőlnek vagy csúsznak, a tisztításuk is egyre nehezebbé válik. Ez pedig hosszútávon akár fogszuvasodást, illetve egyéb fogászati problémákat is okozhat.
A legfontosabb: a fogszabályozás nincsen életkorhoz kötve! Ma már bármilyen életkorban lehet fogszabályozó kezelést végezni. Gyerekek esetén általában 6-7 éves kor körül szokták szűrik ennek a lehetőségét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy később ne lehetne belevágni a kezelésbe. Számos esetben felnőtt korban kerül sor a fogszabályozó felhelyezésére és ugyanolyan hatásos és látványos eredményeket el lehet érni későbbi években is.
A kezelési idő nagyban függ az egyéni problémájától, illetve a készülék típusától is. Kivehető készülékes kezelések körülbelül egy-másfél évig tartanak, míg a rögzített fogszabályzók tíz hónaptól akár két évig is fent lehetnek. Természetesen mindkét esetben fontos, hogy a páciens rendszeresen járjon kontroll vizsgálatokra.
A közhiedelmekkel ellentétben a fogszabályozás egyáltalán nem rémálom. Ma már a legmodernebb eszközök állnak rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik a fájdalommentes kezeléseket. A különböző típusok nemcsak anyagukban, hanem viselési időben és láthatóságban is eltérnek egymástól. Léteznek például fémből és porcelánból készült készülékek is. Attól függően, hogy kinek mire van szüksége, a szakorvos javasolhat olyan típust, amelyet csak a fogak belső felületére kell rögzíteni. A hagyományos, rögzített fogszabályzón túl vannak kivehető, illetve úgynevezett láthatatlan termékek is.