Mikor beülünk a fogorvosi székbe nagyon gyakran hallhatjuk a fogorvosunktól, hogy szükség lenne fogkő eltávolításra is pedig lehet nem is tudtunk róla, hogy van fogkövünk.
Mi is az a fogkő? A fogkő tulajdonképpen a fogmosáskor el nem távolított lepedék melyet megkeményítenek a nyálból kiváló ásványi anyagok. Színe sokféle lehet, fehértől a sárgásbarnáson át a feketéig változhat.
A fogkő rendkívül kemény és erősen tapad a fogakhoz ezért eltávolítását bízzuk szakemberre! Fogorvosok leggyakrabban a vízhűtéses ultrahangkészüléket használják. A kezelés általában fájdalommentes, azonban gyulladt íny esetében előfordulhat kisebb érzékenység. Emellett használhatnak kézi eszközöket (depurátorokat) is, ezeket főleg mély tasakok tisztítására, koronával ellátott fogaknál vagy ha a beteg egészségügyi állapota megkívánja. A kezelés végén a fogakat polírozó kefével és pasztával teszik még simábbá.
Igen, de teljes mértékben egyénfüggő milyen gyakran kell a fogkövet leszedni. A fogkő újbóli kialakulása ellen sokat tehetünk, ha figyelünk a rendszeres szájhigiéniára. Ennek része a rendszeres, napi kétszeri fogmosás, illetve a fogközök tisztítása fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével. Sajnos előfordul, hogy nehezen elérhető helyekről, mint például fogközökből nem tudjuk maradék nélkül eltávolítani a lepedéket és ilyenkor a fogkő újra megjelenhet. A rendszeres fogorvosi kontroll során fogorvosa figyelemmel kíséri a fogkőképződés folyamatát és ha szükséges, idejében történő fogkőleszedéssel megelőzhető az ínygyulladás kialakulása.